Dom naturalny. Wnętrza otwierają się na przyrodę.

Dzisiaj parę słów o Eco we wnętrzach. A dokładnie nowej odsłonie trendu lub inaczej – kolejnym etapie. Jak wolicie. Bo nie chodzi już o samo ponowne wykorzystanie starych przedmiotów. Na tym rozkwitł DIY, przy którym główną rolę gra kreatywność, a artystyczny duch jest pożądany, ale nie zawsze występuje. Inaczej będzie w tym roku. Zielone ściany, kamienie, surowe drewno. Teraz w artystycznej formie do domów wchodzi sama natura. Powstaje Dom Naturalny.

Trend zwany Artisanal szerzej omawiamy w ebooku – jeśli jeszcze go nie macie, koniecznie sprawdźcie nasz newsletter

W 2017 roku widzimy, że DIY – choć wciąż istotne – odchodzi w cień w szerokim zastosowaniu.  To wciąż obowiązująca tendencja (wszyscy wiemy, jak bardzo musimy dbać o planetę), a zrównoważony rozwój dopiero rozwija skrzydła. Jednak design wnętrzarski ruszył ku bardzo restrykcyjnej ścieżce. Choć dla własnoręcznych detali znajdzie się tu odrobina miejsca, ale tym później.

Liczy się natura i naturalność we wnętrzach. Najbardziej pożądane są bardzo surowe, naturalne materiały. Ma być prawdziwie. Ma być blisko przyrody.

Interesują Cię najnowsze trendy w urządzaniu wnętrz?
Sprawdź nasz raport specjalny, w którym uwzględniliśmy 7 najgorętszych obecnie trendów w urządzaniu mieszkań. Wszystko w formacie 50 – stronnicowego e-booka pełnego praktycznych porad i inspirujących zdjęć 🙂

 

Każdy z nas (ok, uznajmy margines „prawie każdy”) chciałby mieszkać w domu, jak ze zdjęcia okładkowego postu. Łączy się to nieco z innym pojęciem, jakie omawiamy w ebooku – trendem eskapizmu.

Ucieczki od coraz bardziej przytłaczającego szybkiego życia, miejskiego zgiełku, stresującej pracy. Uciekamy do bezpiecznej przestrzeni, a – long story short – tą przestrzenią jest najczęściej domowe gniazdko lub natura. Stąd też drugą młodość przeżywają nasze Bieszczady, w które tak chętnie uciekamy (gdy już wszystko rzucimy).

Wracając do domów z widokiem… Takie rozwiązania są najbliżej dwóch kluczowych: najbliżej przyrody i najbliżej prawdy. W końcu nie ma nic bardziej prawdziwego, niż krajobraz za oknem.

Niestety często “chcieć” nie znaczy “móc” i po weekendzie w Bieszczadach musimy wrócić do głośnego miasta. I nawet jeśli lubimy ten klimat, potrzebujemy kontaktu z tym, co pierwotne, bliskie przyrodzie. Za tym podąża dzisiejszy design wnętrzarski. Jeśli więc – parafrazując klasyka – nie możemy wprowadzić swojego domu do natury, musimy naturę wprowadzić do domu.

Jak stosować naturalne materiały we wnętrzach?

Projektanci proponują coraz więcej zielonych rozwiązań, które możemy zastosować we wnętrzach. To propozycje “surowe”, w ramach których mieszkanie uzupełniamy o detale z jak najmniej naruszonych naturalnych materiałów. Chodzi o drewno, pokazujące swój naturalny układ słojów, kształt jaki miało drzewo, z którego pochodzi.

Ale też o stosowanie innych, prawdziwych materiałów – kamieni, żywic.

Zielone ściany i dachy. Roślinność we wnętrzach.

Dom naturalny to też wpuszczanie do niego roślin – tworzenie instalacji z żywych roślin doniczkowych, ogrodów na dachach, czy tryumfujących ostatnio zielonych ściany.
Zielone ściany (inaczej ogrody wertykalne) są najbardziej pożądanym elementem wnętrzarskim ostatnich miesięcy. Na razie niestety dostępność dla indywidualnego użytkownika jest ograniczona (wysokie koszty zakupu), rynek powoli się rozwija.

Gdy trend traktowany jest super-serio. Ogrody w domach – dosłownie.

Zdarzają się też bardziej radykalne kroki – jeszcze na etapie projektu architektonicznego, jak obudowanie całego domu wokół rosnącego drzewa. Ewentualnie posadzenie drzewa w mieszkaniu. Zakładamy jednak, że nie każdemu w jego “M3” na rękę jest takie rozwiązanie. Niemniej – doceniamy rozmach. 😉

Do jakiego stylu pasuje ten trend?

Jeśli myślimy o formie, w jakiej mamy te elementy stosować – są dwa rozwiązania. Najpierw jednak kluczowa zasada, która powinna przyświecać każdemu projektowi: uważaj na przesadę. Jak każdy trend, też ten trzeba stosować z pewnym dystansem. A przede wszystkim – umiarem. Nie wszystko na raz, a będzie dobrze! 🙂

Niewątpliwą zaletą tego trendu jest to, że świetnie komponuje się z wieloma stylami. Wprowadzony w rozsądnej ilości i formie nie powinien zaburzyć wnętrza Twojego mieszkania, a sprawdzić, że będzie to dom naturalny – w naturalny sposób. Naszym zdaniem najlepiej jednak prezentuje się we wnętrzach minimalistycznych czy klasycznych, ale też industrialnych.

Pierwsze świetnie podkreślają jego obecność, pozwalają wpleść się w styl, ale jednocześnie wyjść na pierwszy plan. Drugie stanowią ciekawe uzupełnienie, kontrastując – szczególnie z roślinnymi ozdobami.

Przykłady zielonych dodatków do wnętrz

Z jednej strony więc możemy zdecydować się na dodatki naturalne zupełnie klasyczne, ledwie obrobione, dające wrażenie wprowadzenia żywego lasu do wnętrza. Z drugiej – powstało wiele propozycji opartych na artystycznej wariacji na temat tych materiałów. Zastosowane pozwalają na wprowadzenie intrygujących rozwiązań inspirowanych naturą.
Zobaczcie przykłady w galerii i dajcie znać, które z nich wolicie.

Jak łatwo wprowadzić naturę do domu?

Na kanwie artystycznych inspiracji widzimy pole do funkcjonowania DIY w ramach trendu natury w domu. Powoli zielone rozwiązania wprowadzane są domowymi metodami i rozwijane. Moda na dom naturalny rośnie i zaczyna żyć własnym życiem, rosnąc każdego dnia o nowe pomysły. Niektóre z nich są naprawdę ciekawe. W kolejnej galerii przykładowe prace domorosłych rzemieślników.

Interesują Cię najnowsze trendy w urządzaniu wnętrz?
Sprawdź nasz raport specjalny, w którym uwzględniliśmy 7 najgorętszych obecnie trendów w urządzaniu mieszkań. Wszystko w formacie 50 – stronnicowego e-booka pełnego praktycznych porad i inspirujących zdjęć 🙂

Jeszcze więcej inspiracji znajdziesz na naszym Pinterest! Sprawdź nas!

0 comments on “Dom naturalny. Wnętrza otwierają się na przyrodę.Add yours →

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *